Austriacki dostawca lotnictwa i energii Montana Aerospace przeciwstawia się słabym warunkom rynkowym wśród głównych odbiorców, takich jak Airbus i Boeing, i odnotowuje silny wzrost przychodów, zysków i EBITDA w pierwszym kwartale 2025 r. W szczególności segment energetyczny korzysta z dużego popytu na Infrastruktura wysokiego napięcia.

W pierwszym kwartale 2025 r., aktywny na arenie międzynarodowej dostawca lotnictwa i energii Montana Aerospace, spółka należąca do austriackiego przemysłowca Michaela Tojnera, odnotowała silny wzrost w pierwszym kwartale 2025 roku.
Pomimo trudnych warunków w przemyśle lotniczym – zwłaszcza ze względu na słabe ilości zamówień od głównych klientów, takich jak Airbus i Boeing – firmie udało się znacznie zwiększyć zarówno przychody, jak i zysk.

Czy branża lotnicza zmierza do katastrofy?

Według spółki notowanej na giełdzie z siedzibą w Szwajcarii zysk netto prawie się podwoił w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego – z około 2,7 mln euro do 5,3 mln euro. Przychody wzrosły o 15,1 proc. w pierwszym kwartale do 408,8 mln euro, co jest wyraźnym wskaźnikiem solidnych wyników operacyjnych firmy. Na szczególną uwagę zasługują skorygowane zyski przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA), które wzrosły o 31 procent do 48,8 mln EUR.
„Pomimo słabej sytuacji rynkowej wśród głównych klientów, takich jak Airbus i Boeing, firmie udało się efektywnie wykorzystać swoje możliwości poprzez nowe zamówienia i wzrost udziału w rynku w segmencie AeroStructures”.

Silny wzrost w aerostrukturach i podziałach energetycznych
Segment AeroStructures, który obejmuje elementy konstrukcyjne samolotów, zaimponował nowymi zamówieniami klientów i wzrostem udziału w rynku. SpółkaS strategiczne skupienie się na zwiększaniu zdolności produkcyjnych i korzystaniu z nowych segmentów rynku wyraźnie się opłaca.

Dział energetyczny – kolejny kluczowy obszar biznesowy dla Montana Aerospace – również odnotował duży popyt, szczególnie w segmencie infrastruktury wysokiego napięcia. Przychody w tym obszarze również wzrosły o około 15 procent. Oba działy — aerostruktury i energia — osiągnęły ponadprzeciętny wzrost EBITDA, podkreślając wydajność i rentowność firmy.

Znacząca poprawa zysku operacyjnego (EBIT):
W pierwszym kwartale 2024 r. z 14,1 mln EUR wzrósł do 23,6 mln EUR. Marża EBITDA również wzrosła do 11,9 proc., w porównaniu z 10,5 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku.
W segmencie finansowym było niewielkie obciążenie: „Wynik finansowy pogorszył się do 17,8 mln EUR, na który wpłynęły negatywne skutki walutowe”.