Negocjacje rokowań zbiorowych w przemyśle chemicznym zostały zakończone: płace i pensje wzrosną o 2,65 proc. od maja 2025 r. Umowa zawiera minimalne i maksymalne kwoty oraz stały wzrost dla wyższych grup zatrudnienia.
Od 1 maja 2025 r. około 50 000 pracowników w austriackiej branży chemicznej otrzyma podwyżkę płac o 2,65%. Oznacza to, że pozostaną one poniżej stopy inflacji kroczącej na poziomie 2,75 proc., tj. poniżej stopy inflacji z ostatnich dwunastu miesięcy, która stanowi podstawę do rokowań zbiorowych. Zostało to uzgodnione przez partnerów społecznych po 13-godzinnej trzeciej rundzie negocjacji, które zakończyły się w czwartek wieczorem.
Wspólnie uzgodnione wynagrodzenia i pensje wzrosną zatem o minimum 80 euro i maksymalnie 113 euro. Uzgodniono stałą kwotę 60 euro dla najwyższych grup płac V i VI. praktykantówDochody wzrosną również o 2,65 procent od maja.
Trudne negocjacje płacowe: trwałe podwyżki osiągnięte zamiast jednorazowych płatności
„Negocjacje były niezwykle trudne ze względu na obecne warunki ekonomiczne. Niemniej jednak udało nam się osiągnąć trwałe podwyżki płac i wynagrodzeń dla pracowników przemysłu chemicznego zamiast jednorazowych płatności narzucanych przez pracodawców” – wyjaśnił UniaS główni negocjatorzy Johann Schernberger (Pro-Ge) i Mario Mayrwöger (GPA) w komunikacie prasowym. W szczególności skorzystają pracownicy o niższych dochodach: uzgodniony minimalny wzrost o 80 euro w szczególności wzmocni grupy o niższych dochodach.
pracodawcyStrona wyraziła zadowolenie po porozumieniu i podkreśliła konstruktywną współpracę. W oświadczeniu mówili o „żywym partnerstwie społecznym”. Ernst Gruber, kierownik negocjacji w sprawie Austriackiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego (FCICIO), podkreślił bilans ekonomiczny wyniku: „Skutkowało to układem zbiorowym, który jest prawie ekonomicznie opłacalny dla firm z branży, ze średnim wpływem na poziomie 2,02 proc. ocenianie, nadal oznacza uczciwą płacę dla pracowników”.